IT goldman

פתרונות תוכנה, אינטרנט ואפליקציותמילון מונחים

צד שרת – המחשב שבו האתר מאוחסן

צד לקוח – זהו מי שגולש אליו, ובפרט הדפדפן שלו

בסיס נתונים – נמצא בצד שרת ומאחסן נתונים שיכולים לשמש את צד הלקוח

ועוד בהמשך…

איזה אתר לבנות ואיפה?

איזה אתר מומלץ לבנות (או בכלל כדאי לשכור אתר?) התשובה לשאלה זו תלויה בסוג האתר המבוקש, אבל נניח שמדובר באתר קטן עד בינוני לעסק עם חנות אלקטרונית. אתר שנועד לחיות כמה שיותר שנים ויגלשו בו כמה שיותר גולשים.

התשובה שלנו היא וורדפרס בתוספת פלאגין של חנות אלקטרונית. למה? ולמה לא? יש כמה סיבות לכאן ולכאן, אבל אם נקצר תהליכים ונלך לפי חוכמת ההמונים, הרי שוורדפרס זהו האתר עם מערכת התוכן הנפוצה ביותר (והחופשית). למעשה אחד מכל ארבעה אתרי אינטרנט הוא של וורדפרס! (חפשו בגוגל). נענה על כמה שאלות:

  • מה זה אתר וורדפרס? וורדפרס זה מנוע לבניית אתר כולל תבניות עיצוב לבחירה וניהול התוכן בצורה "עצמאית". כמו כן ניתן להרחיבו בעזרת תוספים רבים מאוד לבחירה כגון חנות אלקטרונית וכדומה. ניתן להתרשם מהממשק של הניהול ע"י פתיחת אתר בוורדפרס דוט קום ולשחק איתו קצת. שימו לב: זה בכל זאת דורש מומחיות וזמן פנוי רב. במידה ונראה לכם, אפשר לבנות אתר "אמיתי" של וורדפרס, הפעם באחסון משל עצמכם.
  • איפה בונים אתר כזה? אפשר בצורה עצמאית אבל אם אתם לא מתכנתים או בוני אתרים מקצועיים מוטב להשאיר את ההקמה הראשונית לבעלי מקצוע ואת שאר הזנת התוכן, מאמרים, תמונות ואפילו שדרוגים ושינויים לעשות בצורה עצמאית/אם עם חברה אחרת/או אם אותה חברה מקורית. החופש שלכם.
  • מה לגבי קידום האתר? זה אולי הדבר החשוב ביותר, החדשות הטובות שוורדפרס (בתוספת פלאגין של SEO) בנוי להפליא לצורכי קידום באינטרנט. כל מה שנותר זה להוסיף לו תוכן עשיר ולקדם אותו בעזרת כסף או זמן פנוי.
  • כמה זה עולה? מעבר לעלוית השוטפות (אחסון ודומיין – כמה מאות ש"ח בשנה), הרי שעלות הבנייה הראשונית (כולל תוכן של כמה דפים) יכולה לעלות בין 0 ש"ח לכמה אלפים בודדים. עוד זמן/כסף צריך ללכת על התאמה ושינויים ספציפיים לאתר. במקרה של כל תוסף (לדוגמא חנות אלקטרונית) יש צורך גם לעשות קונפיגורציה. לסיכום, נכון ל-2017, ניתן לאמר שבערך 5,000 ש"ח.

כמה לינקים לדוגמא:

https://themeforest.net/category/wordpress – אתר של תבניות עיצוב רבות (בתשלום סימלי)
https://wordpress.org/plugins/browse/popular – תוספים פופולריים
https://www.google.co.il/search?q=buy+website+domain – דומיינים
https://www.google.co.il/search?q=website+hosting – אחסון
בניית אתרים? אפשר גם אצלנו.

במקרה שיש לכם שאלות נוספות אתם מוזמנים להגיב למאמר זה, או לשלוח לנו הודעה ונשמח לענות. בהצלחה.

 

מה לשים לב כשבונים אתר אינטרנט פרטי או לעסק

הרבה פעמים אנחנו שומעים על אנשים שקנו אתר באחת מהחברות הרבות, לפעמים במחיר מציאה או אפילו חינם, אך רק לאחר מעשה מתברר להם שהם לא קראו את האותיות הקטנות ועכשיו הם בעצם כבולים לאותה חברה ועל כל שדרוג או תוספת שירצו לעשות (ואין גבול למה שאפשר) הם חייבים לשלם מחיר שלאו דווקא תואם את השוק וזאת כאמור מכיוון שהאתר שהם קנו – הם בעצם רק שכרו אותו.
כל אתר מאוחסן על שרת (שזהו מחשב בעצם). אז נכון, לא לכל אחד יש שרת, אבל בהחלט מצופה ממי שקונה אתר שתיהיה לו גישה לקבצים אשר מרכיבים את האתר (קוד המקור)- וזאת לצורך שיפור, תחזוקה או ניוד האתר לחברה אחרת.
למה משול הדבר? למי שקונה מכונית מחברה או אדם פרטי, אך למעשה מתברר לו שהוא רק שכר את המכונית! באופן דומה, מי שקונה אתר מבלי לוודא שקוד המקור של האתר שייך לו, בעצם מונע מעצמו את הבעלות האמיתית לאתר. נכון, בדר"כ אפשר יהיה לשנות עיצוב או צבעים או תוכן כמובן, ומן הסתם התוכן שלכם הוא בבעלותכם, אלא שהתשתית עצמה של האתר הינה בבעלות החברה.
כמובן, אין כל רע בלשכור מכונית או אתר – רק חשוב להיות מודעים (ומיודעים!) למה שאתם בעצם קונים.
הדבר נכון לכל אתר – החל מאתרי תדמית ועד אתרים גדולים אשר תוכנתו במיוחד לצרכיכם.

לסיכום,
היו מודעים מראש אם אתם קונים אתר או רק שוכרים אותו. אם אתם שוכרים, תשתדלו לא לשלם יותר מעשרות בודדות של שקלים לחודש. אם אתם מעוניינים לקנות – דרשו את קוד המקור של האתר.

לקריאה נוספת:
איזה אתר לבנות ואיפה? (תשובה: וורדפרס)